Jak umyć lodówkę?
Lodówka jest sprzętem, który znajdziemy w każdej kuchni. Miejsce to, ze względu na to, że przechowujemy tam żywność, wymaga szczególnej troski. Należy regularnie ją czyścić, ponieważ jest to sposób na odkażenie i ochronę przez bakteriami. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy więc, jak umyć lodówkę oraz jak zapobiec wydzielaniu się z niej brzydkiego zapachu.
Pamiętaj o regularności
Gruntowne i regularne czyszczenie lodówki zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz pomoże w zniwelowaniu występowania pleśni na produktach spożywczych. Co więcej, wpłynie to pozytywnie na ogólne działanie naszego urządzenia. Warto zaznaczyć, że do czyszczenia lodówki nie trzeba koniecznie używać toksycznych środków mogących mieć zły wpływ na nasze zdrowie – równie dobrze sprawdzi się mycie lodówki sodą czy octem.
Krok 1 – wyjmij wszystko z lodówki
Jeśli w naszej lodówce znajduje się jakaś żywność, na czas sprzątania możemy umieścić ją w misce z lodem. Przed rozpoczęciem czyszczenia wyciągnijmy także wszystkie półki oraz szuflady. Jeśli są na nich stare plamy, zalejmy je na kilka minut ciepłą wodą.
Krok 2 – usuń pleśń
Na uszczelkach drzwiczek oraz przy odpływach pleśń zdarza się niestety stosunkowo często. Do ich wstępnego wyczyszczenia świetnie sprawdzą się wykałaczki czy patyczki do uszu. Jednak, jeśli dokładnie chcemy pozbyć się pleśni, najlepiej sprawdzi się mycie lodówki octem.
Krok 3 – wyczyść ścianki
Po pozbyciu się pleśni oraz plam z resztek jedzenia należy zabrać się za umycie wnętrza lodówki. Jeśli chcemy użyć naturalnych składników wystarczy, że wymieszamy dwie filiżanki ciepłej wody z dwoma łyżkami któregoś z poniższych składników:
- sody oczyszczonej,
- soku z cytryny,
- soli,
- octu.
Ostateczny wybór zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji, ponieważ każda z wymienionych substancji świetnie radzi sobie z bakteriami.
Krok 4 – mycie półek i szuflad
Wszystkie elementy, które można wyciągnąć najlepiej umyć pod prysznicem, przy pomocy gąbki nasączonej octem. Możemy również przetrzeć je szmatką zwilżoną sokiem z cytryny – będą pięknie lśniły.
Krok 5 – brzydki zapach z lodówki
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki wystarczy do woreczka wsypać nieco kawy oraz sody oczyszczonej. Taka mieszkanka poradzi sobie z brzydkim zapachem w krótkim czasie.
Czy warto stosować chemiczne środki do czyszczenia lodówki?
W sklepach znajdziemy mnóstwo preparatów dedykowanych do czyszczenia lodówki. Jeśli lodówka jest bardzo mocno zanieczyszczona i wymaga gruntownego sprzątania, taki wybór może być uzasadniony. Przydadzą się one jednak zdecydowanie bardziej w miejscach takich jak obiekty gastronomiczne – wtedy najczęściej firma sprzątająca posiada swoje środki czyszczące, które są jednocześnie bezpieczne dla zdrowia oraz skuteczne.